برای جوانسازی فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

بوتاکس و فیلر هر دو روش درمانی طولانی مدت هستند که برای درمان چین و چروک‌های صورت از راه تزریق به پوست مورد استفاده قرار می گیرند اما در کاربرد و بعضی موارد کمی متفاوت هستند که در نتیجه برخی از افراد برای جوانسازی، رفع چین و چروک برای انتخاب یک از این روش ها، دچار سردگرمی شده اند. بنابراین برای آشنایی با تفاوت این دو روش جوانسازی که در کلینیک زیبایی انجام می شود، در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

بلد چی
بلد چی

فیلر بهتر است یا بوتاکس

تزریق فیلر یا ژل علاوه بر از بین بردن چین و چروک های پوستی، باعث پر شدن و حجم گرفتن نواحی از پوست نیز می شود و یکی از تفاوت فیلر با بوتاکس، این خاصیت پرکنندگی و حجم دهندگی است اما بوتاکس علاوه بر موارد زیبایی، تزریق بوتاکس برای موارد درمانی زیادی نیز مورد استفاده قرار می گیرد که می توان به درمان تعریق زیاد، درمان کمردرد، درمان اسپاسم های گردن، بوتاکس میگرن برای درمان سردردهای شدید و سردردهای خوشه ای، درمان شقاق مقعد و… اشاره کرد.

تفاوت اصلی تزریق فیلر با تزریق بوتاکس با سایت

https://balad-chi.ir

فیلر چیست؟

فیلرها به پرکننده های پوستی گفته می‌شوند که به روش تزریق به صورت موضعی به زیر پوست انتقال یافته و موجب رفع عیوب و زیبا سازی مناطقی مانند لب، چانه، گونه، زیر چشم و ... می‌شوند. فیلرها یا چربی هستند که از بدن خود شخص برداشته می‌شوند و به قسمتی که نیاز به افزایش حجم دارد تزریق می‌گردند و یا به صورت آماده قابل تهیه بوده و به سادگی توسط پزشک تزریق می‌گردند. با این وجود در باور عامه فیلر همان ژل است و اغلب چربی را فیلر تصور نمی‌کنند.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی آرام‌بخش عضلانی است که از باکتری ساخته شده است. در درجه‌ی اول برای درمان چین و چروک‌های دینامیک استفاده می‌شود. این چین و چروک ها به‌طور طبیعی در اطراف چشم و دهان و نیز بین ابروها ایجاد می‌شوند و با بالا رفتن سن، عمیق‌تر هم می‌شوند. تزریق بوتاکس، عضلاتی را که در نزدیکی این چین و چروک‌ها قرار دارند، شل می‌کند. عدم امکان حرکت عضلات، چین و چروک‌های دینامیک را کاهش می‌دهد. بوتاکس برای خطوط ظریف ناشی از شکست کلاژن استفاده نمی‌شود.

تفاوت کاربرد بوتاکس و فیلر

هزینه تزریق بوتاکس و فیلر

از تزریق فیلر برای زاویه سازی فک، حجم دهی به لب و گونه، درمان چین و چروک و خطوط ریز صورت استفاده می شود البته از ژل برای حجم دهی اندام هایی مانند سینه و باسن استفاده نمی‌شود. هم چنین کاربرد های زیر را فیلر دارد:

 1. افزایش دهنده ، لب ،گونه ها ، چانه و پشت دست
 2. برطرف کردن چین و چروک های پوستی
 3. درمان کننده گودی و تیرگی زیر چشم
 4. اصلاح فرم بینی با فیلر بینی
 5. ترمیم نشانه های از دست دادن چربی صورت در افرادی که به ویروس اچ آی وی مبتلا هستند

بوتاکس قادر به درمان موقتی چین و چروک، لیفت ابرو، رفع خطوط اطراف چشم و خطوط خنده است. برای کاربرد های دیگر بوتاکس می توانیم به موارد زیر هم اشاره کنیم.

 1. درمان و جلوگیری از پیشرفت چین و چروک های پوستی
 2. بوتاکس ابرو برای از بین بردن خط اخم
 3. بوتاکس پیشانی برای از بین بردن چین چروک در ناحیه پیشانی
 4. برطرف کننده چین و چروک های گردن، چانه و دور لب ها
 5. بوتاکس دور چشم برای رفع چین و چروک های اطراف چشم و رفع خطوط پنجه کلاغی
 6. بهبود حالت چهره و ابرو
 7. بالا بردن نوک بینی

ماندگاری فیلر بیشتر است یا بوتاکس؟

به طور کلی اثر برخی از فیلر ها ۶ ماه طول می کشد، در حالی که ماندگاری فیلر در مدل های دیگر تا ۲ سال یا بیشتر طول می کشند. افراد باید نیازها و انتظارات فردی خود را با پزشک خود در میان بگذارند تا مشخص شود که کدام فیلر بهترین انتخاب برای آنهاست اما ماندگاری بوتاکس نسبت به فیلر کوتاه تر است، بعد از گذشت 4 تا 6 ماه نیاز به تمدید مجدد دارد.

عوارض تزریق فیلر و بوتاکس کدام یک بیشتر است؟

عوارض جانبی ناشی از تزریق فیلر شامل کبودی، درد و حساسیت در نزدیکی محل تزریق، تغییر رنگ یا رنگدانه، خارش، ایجاد توده یا عدم تقارن، آسیب‌دیدگی پوستی می شود و عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس شامل کبودی در نزدیکی محل تزریق، افتادگی پلک، خشکی دهان، سردرد، خشکی، قرمز یا تحریک چشم‌ها می باشد.

آیا تزریق همزمان فیلر و بوتاکس مشکلی ندارد؟

تزریق بوتاکس و فیلر همزمان با توجه به تشخیص پزشک و شرایط جسمانی شما در زمانی که برای جوانسازی شما نیاز باشد، امکان پذیر است و مشکلی به وجود نمی آورد. در نتیجه همه چیز به شرایط جسمی شما و همچنین تشخیص پزشک بستگی دارد.

 فرق بوتاکس با فیلر در نواحی تزریق

نواحی تزریق فیلر و بوتاکس

نواحی مناسب برای تزریق بوتاکس شامل موارد زیر هستند:

 • خطوط پیشانی
 • خط اخم
 • چروک‌های دور چشم
 • مشخص کردن خط فک
 • خمیدگی ابرو
 • خطوط دور گردن
 • خطوط اطراف بینی
 • خطوط گوشه دهان (خط خنده)
 • چانه ریگی

نواحی مناسب برای تزریق فیلر شامل موارد زیر هستند:

 • چروک دور چشم
 • گونه گودافتاده
 • خطوط میان بینی و لب
 • خطوط گوشه دهان (خط خنده)
 • گردن
 • دست‌ها
 • لاله گوش
 • پوست چروک بازو
 • شقیقه خالی‌شده
 • چانه کوتاه

تفاوت هزینه ی فیلر و بوتاکس

به طور کلی تزریق بوتاکس نسبت به تزریق فیلر ارزان‌تر است. البته هزینه‌ تزریق هر کدام از این دو ماده، به ناحیه‌ تزریق و مقدار تزریق بستگی دارد؛ زیرا تنوع فیلر‌ها زیاد است و در نواحی مختلف بدن و با اهداف متفاوت تزریق می‌شوند. هزینه‌ تزریق فیلر می‌تواند طیف بسیار گسترده‌ای داشته باشد. یکی از مزایای بوتاکس این است که تزریق بدون نیاز به عمل جراحی یا زمان بهبودی، ایمن و مؤثر است. بسته به اینکه چه مناطقی از صورت تحت درمان قرار می‌گیرد و همچنین نوع مواد مصرفی، قیمت متفاوت خواهد بود که در جلسه مشاوره مشخص خواهد شد.


 • ماندگاری بوتاکس و فیلر چقدر متفاوت می باشد؟

  ماندگاری بوتاکس معمولا به برند بوتاکس و تخصص پزشک بستگی دارد اما بین ۹ تا ۱۲ ماه ماندگاری دارد. ماندگاری فیلر هم به توجه به نوع فیلر، بین ۶ تا ۱۸ ماه دوام دارد. به طور کلی فیلر، دوام و ماندگاری بالاتری به نسبت بوتاکس دارد.

 • تفاوت قیمت بوتاکس و فیلر چقدر است؟

  به طور کلی، قیمت بوتاکس کمتر از فیلر خواهد بود و همین امر باعث شده است که بوتاکس گزینه مناسب‌تری به نظر برسد. البته هزینه‌ تزریق هر کدام از این دو ماده، به ناحیه‌ تزریق، نوع مواد مصرفی و مقدار تزریق بستگی دارد. چون تنوع ژل‌ها زیاد است و در نواحی مختلف بدن و با اهداف متفاوت تزریق می‌شوند، هزینه‌ تزریق ژل می‌تواند طیف بسیار گسترده‌ای داشته باشد.

 • تفاوت فیلر و بوتاکس از نظر میزان اثرگذاری چگونه است؟

  تزریق بوتاکس برای اکثر مراجعه کنندگان اثربخش است و نتایج بوتاکس 7 الی 10 روز بعد از تزریق قابل مشاهده است. نتایج حاصل از فیلر بلافاصله بعد از اتمام تزریق قابل مشاهده است.


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...