دلایل ریزش مو در زنان و مردان + راه های درمان

دلایل ریزش مو

آیا هر از دست دادن مو نشانه ایی از ریزش مو است؟ راه های جلوگیری از ریزش مو چیست؟ علائم و نشانه های ریزش مو کدام است؟ با ما همراه باشید تا شما را با دلایل و راه های پیشگیری از ریزش مو آشنا کنیم.

بلد چی
بلد چی

دلایل ریزش مو چیست؟

به از دست دادن و کاهش مو در هر ناحیه از بدن و نه فقط سر ریزش مو یا آلوپسی می گویند. روزانه میزان مشخصی از موهای سر دچار ریزش می شود که این امری طبیعی است چرا که جز روند چرخه طبیعی رشد می باشد. منظور از چرخه طبیعی رشد این است که مو و فولیکول های جدید جایگزین موهای قدیمی تر می شوند. شما ممکن است در حین شانه زدن موها، بستن موها و یا استحمام تعدادی از موهای خود را از دست بدهید که جای نگرانی نیست اما اگر ریزش موها از حالت طبیعی و نرمال خود خارج شود دچار ریزش مو شده اید. زمانی که فولیکول و موهای جدید جایگزین موهای قدیمی و از دست رفته نشود شاهد کاهش حجم موها خواهیم بود.

ریزش مو می تواند دلیل مشخصی داشته باشد. از دلایل اصلی ریزش مو می توان به موارد زیر اشاره کرد

  • استرس
  • مشکلات هورمونی
  • رژیم های غذایی نامناسب
  • وراثت و ژنتیک
  • مصرف برخی داروها
  • مصرف دخانیات
  • مراقبت نادرست از موها

همانطور که اشاره شد ریز مو می تواند بدلیل مصرف برخی مواد غذایی و دارویی باشد و یا حتی فرد دخالتی در آن نداشته و در اثر وراثت دچار آن شود. زمانی که ریزش موها بر اثر وراثت باشد درمان قطعی ریزش مو را می توان کاشت مو اعلام کرد اما در مواردی نیز می توان از طریق پیشگیری ریزش موها را کاهش داد. در سایر موارد فرد با گرفتن رژیم های نادرست، مصرف مواد غذایی نامناسب، مصرف دخانیات و همچنین داشتن استرس سبب ریزش موهای خود می شود که در این صورت جلوگیری از ریزش موها و برگشتن به حالت نرمال امکان پذیر بوده و شرط اصلی آن پیگیری به موقع و اصلاح شرایط نادرست قبلی است. در اکثر موارد استفاده مکرر از انواع رنگ ها، شامپوهای نامناسب، شست و شوی نامناسب موها، حالت دادن مکرر موها با دستگاه، کشیدن بیش از حد موها و بسیاری موارد دیگر می تواند دلیلی بر ریزش موی شما باشد.

داشتن رژیم غذایی سالم، نداشتن استرس و جلوگیری از آن با انواع روش ها، ورزش کردن، مراقبت صحیح از موها، عدم مصرف الکل و دخانیات و نوشیدن آب کافی می تواند تغییر قابل توجهی در سلامت بدن و موهای شما ایجاد کند.

 

سوال:

  1. دلایل ریزش مو در زنان و مردان چیست؟
  2. علت ریزش مو از وسط سر چیست؟
  3. علت ناگهانی ریزش مو چیست؟