هنر پتینه کاری- پتینه کاری ساختمان

پتینه کاری

روش های مختلفی برای زیباسازی ساختمان و فضای داخلی وجود دارد که امروزه پتینه کاری یکی از محبوب ترین روش ها در میان افراد است. برای آشنایی بیشتر با این روش با ما همراه باشید.

بلد چی
بلد چی

پتینه کاری چیست؟

به حالت کهنه گی و زنگ زدگی بر روی فلزات، چوب و یا سنگ پتینه گفته می شود. پتینه کاری در اصل یکی از تکنیک های نقاشی است. پتینه کاری هنری است که این حالت زنگ زدگی و کهنگی را به اشیا می دهد. یکی از تکنیک های نقاشی ساختمان پتینه کاری است که در آن علاوه بر تغییر رنگ سقف، دیوار و یا در می توان بافت ظاهری آن را نیز تغییر داد.

مزایا و معایب پتینه کاری

از مزایای پتینه کاری می توان به زیبایی چند برابری آن نسبت به روش های دیگر اشاره کرد. پتینه کاری را می توان بر روی انواع سطوح همانند چوب ، فلز، گچ، دیوار، سقف و یا ستون ها اجرا کرد. پتینه کاری می تواند به خوبی ترک ها و خوردگی های سطوح را پنهان کند. از مزایای دیگر پتینه کاری ماندگاری و قابلیت ترمیم و بازسازی آن است.

در کنار مزیت های این روش هزینه بالای این روش را می توان از معایب آن به شمار آورد.

انواع پتینه کاری

نحوه انجام پتینه کاری با توجه به درخواست و سلیقه مشتریان منجر به ایجاد انواع متنوعی از پتینه کاری شده است. از انواع پتینه کاری می توان به موارد زیر اشاره کرد

 1. پتینه طرح آجر
 2. پتینه طرح سنگ
 3. پتینه طرح بتن
 4. پتینه طرح چوب
 5. پتینه طرح ترک
 6. پتینه طرح سنگ مرمر
 7. پتینه طرح کاهگل
 8. پتینه طرح چرم
 9. پتینه طرح ابر و باد
 10. پتینه طرح گل
 11. پتینه فرشته
 12. پتینه موتیف که ترکیبی از طلاکاری است
 13. پتینه طرح سنگ نما
 14. پتینه ورق طلا
 15. پتینه برجسته

از پتینه کاری در چه مکان هایی استفاده کنیم؟

پتینه کاری را می توان تقریبا در تمامی مکان ها استفاده کرد. امروز اکثر افرادی که قصد تغییر دکوراسیون دارند به سراغ این روش می روند. با توجه به اینکه پتینه کاری را می توان بر روی تمامی سطوح اجرا کرد دامنه کاربرد این روش بسیار گسترده است.

هزینه پتینه کاری چقدر است؟

همانطور که در قبل اشاره شد پتینه کاری را می توان بر روی هر سطحی انجام داد در نتیجه بسته به سطح پتینه کاری (دیوار، سقف، ستون و ...)، نوع و طرح پتینه کاری، جزئیات و سختی انجام کار و همچنین مساحت مورد نیاز شما برای پتینه کاری هزینه آن مشخص می شود.

نمونه هایی از پتینه کاری