درمان ریزش مو با پی آر پی مو (PRP)

پی آر پی مو (PRP) چیست؟

امروزه به علت نوع تغذیه، استرس و اضطراب، عوامل ژنتیکی بسیاری از خانم ها و آقایان دچار ریزش مو می شوند که برای درمان آن راه های مختلفی اعم از مصرف دارو و آمپول های درمان ریزش مو را تجربه کرده اند. ما در ادامه شما را با روش قطعی و موثر درمان ریزش و تقویت مو که همان PRP است، آشنا کنیم.

بلد چی
بلد چی

درمان ریزش مو با پی آر پی

با گذر زمان روش های متعددی برای درمان ریزش مو توسط پزشکان بر روی افراد به اجرا در آمد که نتیجه ای مطلوب را نداشت اما امروزه یک روش جدید درمان ریزش مو به نام PRP توسط متخصصان کشف شد که مورد استقبال بسیار زیادی قرار گرفت، این روش همان پلاسمای غنی از پلاکت با تاثیر مستقیم بر تقویت و رشد موی فرد متقاضی می باشد.

پی آر پی مو چیست؟

در پی آر پی، پلاسمای غنی از پلاکت را برای درمان ریزش موها و رشد مجدد آن‌ها به پوست سر تزریق می‌کنند که پلاسما به گلبول‌های سفید و قرمز خون و همچنین پلاکت‌ها اجازه می‌دهد با کمک جریان خون حرکت کنند و پلاکت هم نوعی سلول خونی است که باعث لخته شدن خون می‌شود که نتیجه بهبود و رشد مو را برای خانم ها و آقایان به همراه دارد.

درمان قطعی ریزش مو با PRP

پی آر پی مو چیست؟

پی آر پی یک نوع عمل غیر تهاجمی با پروسه درمانی 60 الی 90 دقیقه بدون نقاهت پس از درمان است که با این تکنیک در کوتاه ترین مدت، شاهد رشد موهای خود خواهید بود. این روش درمانی نیازی به عمل جراحی و زخم ندارد و پس از چند جلسه تزریق پی آر پی، موهای ریخته شده مجددا رشد می کنند. ( تعداد جلسات بسته به نوع مو و پوست شما تعیین می گردد ).

کاربردهای پی آر پی

از پی آر پی مو برای درمان  رشد مو، کاشت مو، ترمیم بافتی، کاهش التهاب، بهبود وضعیت پوستی، کاربرد دارد و توسط متخصصین در کلینیک های پوست و مو با به کارگیری تکنیک و روش های خاص، تزریق می شود. برای درمان همیشگی ریزش موی خود حتما پس از مشاوره با متخصص مو، تزریق PRP مو را تجربه نمایید.

نکات مهم قبل از پی آر پی مو

 1.  قبل از prp مو حتماً لیست تمام داروهای مصرفی خود از جمله مکمل ها و گیاهان را به همراه موارد زیر به پزشکتان اطلاع دهید.
 2. یک هفته قبل از انجام پی آر پی از مصرف رقیق کننده های خون مانند مولتی ویتامین ها ، ویتامن آ و… پرهیز کنید.
 3. یک هفته قبل از انجام پی آر پی از استعمال سیگار و مصرف الکل یا مواد مخدر پرهیز کنید.
 4. چنانچه در حال انجام درمان هایی مانند بوتاکس پیشانی و یا لیزر موهای زائد صورت هستید به پزشک خود اطلاع دهید.
 5. چند روز قبل از prp مو در معرض مستقیم خورشید قرار نگیرید.

مزایا پی آر پی مو شامل چه مواردی می شود؟

مزایا پی آر پی مو

 •  از خون خود شخص استفاده می شود، بنابراین لازم نیست نگران بیماری های عفونی و یا واگیردار باشید.
 • اگر مقدار تزریق کم یا زیاد شود بی اثر و  بی خطر می باشد.
 • لازم نیست نگران غیر استاندارد بودن و ناشناخته بودن محصول باشید.
 • هزینه پی آر پی مو بسیار کمتر از روش های دیگر می باشد.

آیا پی آر پی مو عوارض هم دارد؟

هر عمل زیبایی و تزریقاتی عوارض هایی هم به همراه دارد که که در بروز آن ها، مواردی همچون کلینیک نا مناسب، نداشتن تخصص کافی، نوع پوست فرد متقاضی، نحوه ی تزریقات و غیره نقش مستقیمی دارد. عوارض پی آر پی که کوتاه مدت و قابل درمان هم هستند به شرح زیر می باشد:

 1. آسیب به رگهای خونی یا اعصاب
 2. عفونت
 3. کلسیفیکاسیون در نقاط تزریق
 4. ایجاد اسکار

مراقبت های پس از پی آر پی مو چیست؟

 • پس از تزریق ممکن است با احساس سوزش، خارش، تورم به مدت 2 الی 5 روز روبه رو شوید که توصیه می شود محل تزریق را لمس نکنید.
 • اگر به پوست سرتان پلاسما تزریق شده است، باید بدنتان هیدراته بماند تا به بهبودی کامل برسد، بنابراین خوب است تا یک هفته پس از تزریق آب کافی بنوشید.
 • هرگز از کمپرس یخ در محل تزریق استفاده نکنید.
 • پس از تزریق پی آر پی کمی درد را احساس می کنید که توصیه می شود از مصرف داروهای ضد التهاب و مسکن خود داری کنید مگر به تجویز پزشک.
 • پس از تزریق PRP مو برای دوری از معرض باد و آفتاب به مدت 2 روز در محیط بیرون قرار نگیرید.
 • مراقب باشید تا ناحیه تحت درمان مرطوب نشود و موهایتان را چند روز پس از تزریق بشویید.
 • شامپوهای با pH متعادل برای شما مناسب هستند. حتماً در مورد شامپویی که مصرف می‌کنید، با پزشک معالجتان مشورت کنید.
 • حداقل تا 3 روز پس از تزریق، از محصولات آرایشی و مراقبتی پوست و مو استفاده نکنید و در مواردی مانند رنگ‌کردن یا صاف‌کردن موهایتان با پزشک متخصص مشورت کنید

 

نحوه پی آر پی مو چگونه است؟

نحوه تزریق پی آر پی مو

با توجه به حالت درمانی بودن روش پی آر پی، حتما به کلینیک های درمانی مراجعه کنید که دستور تزریق پی آر پی موی سر توسط متخصص تجویز می شود و هرگز در کلینیک های زیبایی برای PRP اقدام نکنید. در مرحله اول به یک کلینیک معتبر برای درمان ریزش مو با تزریق PRP مو مراجعه نمایید. مرحله دوم، استخراج خون است که پزشک متخصص از بازویتان خون را می‌گیرد و برای جداسازی پلاسمای خون، آن را به تکنسین آموزش‌دیده و باتجربه می‌دهد. مرحله سوم،  برای اینکه پلاکت غلیظ خون را از آن جدا کنند، نمونه را درون دستگاه سانتریفیوژ می‌گذارند و آن را روشن می‌کنند. دستگاه با سرعت بالا می‌چرخد و محلول به سه دسته تقسیم می‌شود. یکی از آن‌ها پلاسما با پلاکت غلیظ است که در قسمت بالایی قرار می‌گیرد. تکنسین این قسمت را با سرنگ برمی‌دارد و به پزشک پوست و مو می‌دهد. مرحله چهارم، پزشک متخصص پلاکت غلیظ را به پوست موهایتان تزریق می‌کند. این مرحله معمولاً در سه جلسه درمانی و با فاصله 4 تا 6 هفته‌ای انجام می‌شود تا اثرات فوق‌العاده آن در رشد موی شما مشاهده شود.

چه افرادی کاندید مناسب برای پی آر پی مو نیستند؟

 1. افراد دارای عفونت های شدید یا مزمن
 2. افراد مبتلا به انواع سرطان ها مانند سرطان خون
 3. افراد با بیماری های مزمن کبد مانند سیروز کبدی
 4. افراد با بیماری های مزمن پوستی و بیماری های التهابی
 5. افراد با بی ثباتی همودینامیک و اختلالات انعقاد خون
 6. موارد مبتلا به هیپوفیبرینوژنمی
 7. افراد دچار به اختلالات متابولیکی
 8. افراد مبتلا به سندرم های اختلال عملکرد پلاکت ها
 9. اختلال های سیستمیک مختلف
 10. افراد با میزان پایین پلاکت های خون
 11. افراد مبتلا به انواع بیماری های تیروئیدی
 12. افراد مبتلا به ترومبوسیتوپنی (تعداد کم پلاکت های خونی)

پی آر پی مو بهتر است یا کاشت مو؟

پی آر پی مو نسبت به کاشت مو از لحاظ روش درمانی بسیار بهتر است و بدون عمل جراحی برای همه سنین و همه گروه افراد قابل اجرا می باشد اما این دو یک تفاوتی دارد که آن هم بدین گونه است که اگر در سرتان مو دارید و می‌خواهید آن‌ها را تقویت کنید، PRP بهترین گزینه است اما اگر موهایتان کاملاً ریخته و سرتان کچل است، کاشت مو برای شما مناسب است.

قبل و بعد تزریق پی آر پی مو

قبل و بعد PRP مو

نمونه تزریق پی آر پی مو

تاثیر پی آر پی مو

روش های درمان ریزش مو


 • هزینه پی آر پی مو چقدر است؟

  در برآورد هزینه پی آر پی مو عوامل متعددی اعم از تعداد جلسات، حق ویزیت متخصص، روش تزریق، کلینیکی که انتخاب می کنید، موثر می باشند.

 • آیا تزریق پی آر پی مو خطرناک است؟

  خیر، تزریق PRP مو یک عمل غیر تهاجمی با کمترین عارضه و درد است که در بسیاری از کلینیک های درمانی توسط متخصص، صورت می گیرد.

 • آیا پی آر پی در درمان ریزش مو موثر است؟

  بله، طبق آمار های گرفته شده از نتایج تزریق پی آر پی مو به جرات می توان گفت تاثیر رشد مجدد مو ها با این روش بسیار چمشگیر بوده و نکته مهم در خصوص PRP پس از پایان جلسات، تکرار آن در هرسال یکبار، می باشد.


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...