تغذیه مناسب قبل و بعد از عمل بینی

تغذیه مناسب قبل و بعد از عمل بینی

یکی از دغدغه های افراد قبل و بعد از عمل بینی تغذیه مناسب است. تغذیه و رژیم غذایی مناسب قبل و بعد از عمل بینی می تواند در کاهش عوارض جراحی بینی بسیار تاثیرگذار باشد. از این رو مصرف مواد غذایی با ارزش غذایی بالا توصیه می شود. با ما همراه باشید تا شما را با نحوه صحیح تغذیه قبل و بعد از عمل بینی آشنا کنیم.

بلد چی
بلد چی

قبل و بعد از هر عمل جراحی به خصوص جراحی بینی داشتن رژیم غذایی مناسب بسیار مهم است. برخی مواد غذایی ممکن است سبب بروز عوارض و یا افزایش زمان بهبودی شوند.

قبل از عمل بینی چی بخوریم؟

رژیم غذایی شما و همچنین مواد غذایی که قبل از عمل بینی مصرف می کنید می تواند از بروز مشکلات متعددی بعد از عمل بینی جلوگیری کند. مصرف موادی همانند گوشت قرمز، جگر، مواد غذایی شامل سبوس و ویتامین می تواند از بروز کبودی و ورم بعد از عمل جلوگیری کند. مصرف مواد غذایی شامل ویتامین E و C قبل از عمل توصیه می شود. لازم به ذکر است مصرف ویتامین ها بصورت قرص و یا تزریق می بایست تحت نظر پزشک باشد.

رژیم غذایی مناسب قبل از عمل

مصرف چه مواد غذایی قبل از عمل بینی ممنوع است؟

24 ساعت قبل از عمل بینی مصرف سبزیجات، میوه و مواد غذایی شامل فیبر ممنوع است. همچنین مصرف غذاهای سنگین و دیر هضم نیز مجاز نیست. مواد غذایی که سبب لخته شدن خون می شوند نیز ممنوع است. از مصرف مواد غذایی حساسیت زا نیز همانند مکمل های ویتامین، چای سبز، گوجه فرنگی و ... اجتناب کنید. لازم است تا یک هفته قبل از عمل از مصرف الکل و شیرین کننده های مصنوعی بپرهیزید.

اقدامات لازم قبل از عمل بینی

توصیه می شود شب قبل از عمل بینی استراحت کافی داشته باشید و از هر گونه استرسی بپرهیزید. به میزان کافی آب بنوشید و غذای سبک بخورید. شب قبل از عمل دوش بگیرید و در صورتی که لاک ناخن دارید آنها را پاک کنید. تراشیدن ریش برای آقایان ضروری است. 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و نوشیدن پرهیز کنید.