هر آنچه باید درباره ی پیکرتراشی یا لیپوماتیک بدانید

هر آنچه باید درباره ی پیکرتراشی یا لیپوماتیک بدانید

در گذشته تنها روشی که از طریق آن افراد می توانستند به اندام مورد نظر خود برسند ورزش و رژیم غذایی بود. اما امروزه به لطف پیشرفت علم و تجهیزات پزشکی امکان پیکرتراشی و رسیدن به اندام مناسب و دلخواه وجود دارد.

بلد چی
بلد چی

پیکرتراشی یا لیپوماتیک چیست؟

پیکرتراشی یا لیپوماتیک به روشی گفته می شود که در طی آن چربی‌های موضعی بخشی از بدن را  تخلیه کرده و ساختار بدن را باتوجه به نیاز و سلیقه افراد و طبق استاندارها فرم دهی می کنند. در عمل پیکرتراشی لوله دستگاه که لوله کانولا نامیده می شود را از طریق برش کوچک به میزان یک سانت وارد بدن کرده و در نتیجه ساختار چربی‌ها شکسته می شود و از همان ناحیه تخلیه می شود.

انواع روش های پیکر تراشی و عوارض آن

عمل پیکرتراشی و خارج کردن چربی های اضافه از بدن ممکن است به صورت هاو روش های مختلفی انجام شود. در ادامه شما را با انواع روش های پیکر تراشی آشنا می کنیم.

لیپوساکشن

برخی از افراد چربی های مقاوم و ناخواسته ایی را در نواحی مختلفی از بدن خود دارند که این چربی ها از طریق رژیم غذایی و یا ورزش از بین نمی رود. این چربی های موضعی ممکن است پس از دوران بارداری در قسمت هایی از شکم ایجاد شوند. برای از بین بردن این چربی های موضعی از روش لیپوساکشن استفاده می شود. ساکشن به معنای مکش و جذب شدن است. لیپوساکشن یک روش قدیمی برای برداشتن چربی ها است که پزشک در طی آن چربی های اضافه بدن را از طریق لوله ی تو خالی و باریکی به نام کانولا از بدن خارج می کند. عمل لیپوساکشن نسبت به روش های دیگر فشار زیادی به اندام ها وارد می کند. از عوارض پیکرتراشی به روش لیپوساکشن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کبودی
 • تورم
 • التهاب و ایجاد لخته خون
 • چین خوردگی وعدم تقارن پوست
 • عفونت
 • سوختگی پوست

لیپوماتیک

لیپوماتیک نیز روشی مشابه روش لیپوساکشن است. تفاوت روش لیپوماتیک و لیپوساکشن در این است که در روش لیپوماتیک با پرخش لوله کانولا چربی ها خرد و تخلیه می شوند. همچنین لیپوماتیک بسیار سریع تر از روش لیپوساکشن است و قدرت مکش بالاتری دارد. عوارض لیپوماتیک می توان شامل موارد زیر باشد

 1. طولانی بودن زمان عمل
 2. مشکلات ریوی
 3. عدم تقارن

بادی جت

از دیگر روش های لاغری موضعی بادی جت است که از طریق  قدرت آب به از بین بردن چربی ها می پردازد. روش بادی جت نسبت به روش های دیگر پیکر تراشی کم تهاجم تر بوده و خطرات کمتری نیز دارد. روش بادی جت نیز می تواند عوارضی همانند عفونت، ورم ریه، خونریزی شدید و سوراخ شدن بافت ها را به همراه داشته باشد.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک نوعی روش پیکرتراشی بوده که هدف آن بهبود ظاهر شکم است. طی عمل ابدومینوپلاستی چربی و پوست اضافه شکم برداشته شده و گاها بافت های میانی شکم نیز از طریق بخیه سفت می شوند. پس از برداشتن چربی های اضافه پزشک به زیبایی ظاهری شکم می پردازد و پوست و چربی های باقی مانده را تغییر و شکل می دهد. برخی از عوارض احتمالی روش پیکرتراشی ابدومینوپلاستی می تواند بصورت زیر باشد

 • عفونت
 • خونریزی
 • آسیب رسیدن به اعصاب حسی
 • ورم
 • عدم تقارن و ناهمواری پوست

مزایای پیکر تراشی چیست؟

در مقابل عوارضی که از پیکرتراشی گفتیم این روش لاغری مزایایی نیز دارد که از مهمترین آن ها می توان به کاهش چشمگیر وزن اشاره کرد. همچنین خارج شدن چربی های اضافی از بدن سبب بهبود بیماری دیابت شده و احتمال ابتلا به بیماری هایی مثل فشار خون بالا، مشکل ستون فقرات و حتی بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

بهترین روش پیکر تراشی چیست؟

برای انتخاب بهترین روش پیکرتراشی لازم است تا فرد حتما با پزشک متخصص مشورت کند. بطور کلی مناسب ترین روش لاغری موضعی و پیکر تراشی روش لیپوماتیک است. این روش نسبت به سایر روش ها عوارض کمتری داشته و همچنین می توان از چربی های خارج شده برای سایر نقاط بدن استفاده کرد.

پیکر تراشی برای چه افرادی مناسب است؟

پیکر تراشی معمولا برای افرادی که چربی هایی در قسمت های مختلف بدن خود دارند که از طریق ورزش و رژیم غذایی قابل رفع نیستند مناسب است و پیشنهاد می شود.ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...